• Yunus Emre Mah. İsmetpaşa Cad. No:27 Sultangazi / İSTANBUL
  • +90 530 935 58 60
  • info@riverestetik.com
  • Pzt-Pzr: 09:00 - 20:00
Yunus Emre Mah. İsmetpaşa Cad. No:27 Sultangazi / İSTANBUL

Jinekomasti

jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun büyümesidir. Bu durum, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, ilaç kullanımı veya obezite gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Jinekomasti, erkeklerin fiziksel görünümüne ve özgüvenine olumsuz etki edebilir.

Jinekomasti, genellikle meme dokusunda şişlik, hassasiyet ve ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum, hormonal dengesizlikler, östrojen seviyelerinde artış, testosteron seviyelerinde azalma veya obezite gibi nedenlerle meydana gelebilir.

Tedavi, jinekomastinin nedenine bağlı olarak değişebilir. Hormonal nedenlere bağlı jinekomastilerde, hormon tedavisi uygulanabilir. İlaç kullanımı veya obezite gibi nedenlere bağlı jinekomastilerde, diyet ve egzersizle birlikte kilo kaybı önerilebilir.

Ancak, jinekomasti durumu kalıcı ise veya özgüven sorunlarına yol açıyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale, fazla meme dokusunun çıkarılması veya cildin sıkılaştırılması yoluyla gerçekleştirilir. Bu işlem, genellikle lokal anestezi altında yapılabilecek kadar basittir ve işlem süresi kişinin durumuna bağlı olarak değişebilir. İyileşme süreci de kişinin durumuna ve işlemin boyutuna göre değişebilir.